novinky.cz

středa, červenec 03, 2013

Originální dobrůtky pro mlsné jazýčky nejen ke Dni dětí

 

Den dětí přímo vybízí k oslavám. Děti totiž oslavy milují a každou takovou událost si i náležitě užijí. Přinášíme vám několik tipů, jak si tuto oslavu zpestřit.

Kulatky – slanosladká pochoutka z bramborového těsta

FOTO: www.pekarnamikula.cz

Suroviny:
Těsto: 30 dkg hladké mouky, 20 dkg polohrubé mouky, 15 dkg másla + kousek sádla, 12 dkg cukru krupice, 2 žloutky, 2-3 jemně nastrouhané vařené brambory (nejlépe den předem), 5 dkg droždí – z něj připravit kvásek (větší čajová lžička hladké mouky, stejně cukru pudru, do toho rozdrobte droždí a přilijte lžíci lehce teplého mléka, kvásek připravujte v plastové misce a zamíchejte ho prstem, ne kovovou lžičkou!, do kašičky), sůl, cca ¼ litru mléka
Drobenka: hladká mouka, celé máslo, mák, trochu soli (mouka – máslo = stejný poměr)

Postup:
Ze surovin vypracujte volnější těsto a nechte ho vykynout. Mezitím připravte drobenku. Až těsto vykyne, vyválejte v drobence šišky o délce asi 17 cm a průměru cca 1 cm a stočte je do spirálky, aby se co nejvíce drobenky dostalo dovnitř. Následně je spojte do kroužku o průměru asi 8 cm.
Kulatky položte na vymazaný plech, můžete je zbylou drobenkou ještě trochu posypat. Nechte dokynout. Pečte v předehřáté troubě na 150 °C dozlatova. Zhruba 15 – 20 minut.
Americké lívance s červeným ovocem a medem