babinet.cz

čtvrtek, březen 21, 2013

Makový beránek z Českého ráje

Sladký beránek je tradičním symbolem českých Velikonoc a rozhodně nesmí chybět na žádném stole. Každý jistě zná recepty z piškotového, šlehačkového nebo biskupského těsta, v Českém ráji se ale od nepaměti pečou beránky makové. Červené pole máků se totiž kdysi rozprostírala v celé této oblasti až do podhůří Krkonoš a drobné černé kuličky byly oblíbenou kulinářskou surovinou. Recept na makového beránka nám prozradil Jiří Mikula, majitel Pekárny Mikula, která je tradičními recepturami a výrobními postupy v Českém ráji a Pojizeří proslulá.

 

 

 

Recept na makového beránka (pro velkou formu):
Těsto:
120 g středně mletého máku (zhruba jako na nudle s mákem)
1 vejce
200 g polohrubé mouky
150 g cukru krupice
50 g rozehřátého másla
¼ l vychladlé silné černé kávy
½ prášku do pečiva
Citronová kůra
Ořechy
Rozinky

Postup:
Nejprve vyšlehejte vejce s cukrem a pak postupně zašlehávejte střídavě mák, mouku smíchanou s práškem do pečiva, máslo a vychladlou kávu. Na závěr přimíchejte citronovou kůru, ořechy a rozinky. Nalijte do vymazané a vysypané formy (dobře chutná, když formu vysypete kokosem) a pečte ve středně vyhřáté troubě 40 – 50 minut. Zda je těsto upečené, zjistíte klasicky pomocí špejle – pokud po vytažení z těsta nelepí, je hotovo. Formu nechte zhruba 10 minut vychladnout a pak beránka vyklopte. Můžete ho jen pocukrovat nebo polít čokoládovou či citronovou polevou. Zdobení je jen na vás. Odměnou vám bude šťavnatá chuť se zajímavou příchutí kávy.

TIP: Mikulův pecen
Pecen chleba s průměrem přes půl metru a váhou 3 kila je specialitou Pekárny Mikula, která je držitelem certifikátu Regionální produkt Českého ráje. Díky ručnímu zpracování a pečení ve speciální peci je chléb měkký a vláčný uvnitř, s křupavou kůrkou na povrchu. Vydrží i více jak týden čerstvý, to vše bez jakýchkoliv konzervačních látek. Uchvátí vás nejen svou výraznou chutí, která je daná použitím kvalitních surovin od lokálních dodavatelů, ale i nezaměnitelnou vůní.